18

Sprawy alimentacyjne

Do jednych z najbardziej popularnych i powszechnych spraw w polskich sądach, należą te o alimenty. W momencie, gdy para się rozwodzi, trzeba uporządkować wiele spraw finansowych. Prawo oczywiście przewiduje tutaj wiele możliwości, więc niezbędne są także wzajemne ustalenia, uwzględniające interesy obu stron. Zazwyczaj jednak w takich sprawach pojawiają się żywe emocje, więc lepiej, jeśli zamiast męża i żony, będą dogadywać się adwokaci. W ten sposób można znacznie więcej zyskać i zapewnić sobie rozsądny podział majątku, obowiązków rodzicielskich i ustalić wysokość alimentów, która nie będzie dla nikogo krzywdząca.

Ile zapłacimy za prawnika?

Niezwykle ważne jest to, że dobry prawnik doskonale wie, jak walczyć o interesy swojego klienta, ale patrzy także na cała sytuację realnie, więc nie żąda czegoś, co jest niemożliwe i absurdalne. Zwaśnionym stronom często brakuj takiego trzeźwego spojrzenia. Właśnie dlatego adwokat jest tutaj niezbędnym partnerem, by sprawę zakończyć odpowiednim kompromisem, który nie sprawi, że jakaś strona gorzej się poczuje. Zazwyczaj dzieci zostają z matką w jednym gospodarstwie domowym, dlatego to właśnie ojciec zostaje obciążony obowiązkiem alimentacyjnym. Ustalając wysokość alimentów bierze się pod uwagę sytuację finansową matki, wiek dzieci i ich potrzeby, a także zarobki ojca. Jest to zatem sporo różnych czynników, jakie decydują, jaki ostatecznie będzie wynik postępowania.

Interwencja komornika

Czasami możliwe jest dogadanie się z drugą stroną, by uniknąć interwencji komornika. Jeśli ojciec dobrowolnie płaci alimenty, trzymając się ustalonych terminów, to nie trzeba tutaj innych działań mających na celu odzyskanie swoich należności. Jeśli jednak taka osoba spóźnia się z wypłatami, wpłaca częściowe kwoty albo wcale, to najlepszym rozwiązaniem jest wtedy ściąganie alimentów za pośrednictwem komornika, który rzeczywiście zrobi to skutecznie poprzez zajęcie funduszy na koncie czy majątku dłużnika. Niestety czasami dochodzi i do takich trudnych sytuacji, dlatego prawo przewiduje możliwości odzyskania alimentów, liczy się w końcu dobro dziecka i ich utrzymanie.

About admin