pizza

Czego nie wiecie o pizzy?

Pizza to tradycyjna potrwa kuchni włoskiej, która znana jest na całym świecie. Wszędzie przyrządza się ja inaczej, eksperymentując z ciastem i dodatkami. W wersji podstawowej jest to płaski placek ciasta makaronowego lub, częściej jednak z ciasta drożdżowego, który posmarowany jest zwykłym sosem pomidorowym oraz posypany serem i ziołami, pieczone w bardzo nagrzanym piecu. Zwykle zjada się ją na ciepło. Pizza postała już w starożytnej Grecji, kiedy to tamtejsza ludność smarowała płaskie chleby oliwą i kładła na to czosnek i zioła. Ta prawdziwa, podstawowa pizza, nazwana margheritą, postała w 1889 roku w Neapolu, kiedy to włoskie państwo odwiedziła królowa Małgorzata Sabudzka i tamtejszy piekarz, mało wtedy znany Raddaele Esposito, przygotował na jej cześć pierwszą pizzę swojego pomysłu.

Królowej ta potrawa tak przypadła do gustu, że pizza szybko stała się sławna a jej pierwsza przedstawicielka została nazwana na cześć samej królowej. Obecnie tworzonych jest wiele rodzajów pizzy, od tych z oscypkami, poprzez takie z małżami na pełnych mięsa kończąc; każdy z konsumentów znajdzie swój ulubiony smak, który go zachwyci. Pizzę można robić samemu w domu, gdyż nie jest to trudne, lub skorzystać z jednej w wielu pizzeri, gdzie zostanie wypieczona w specjalnym piecu, który nada jej niepowtarzalny smak, nie umywający się do tego, jaki ma pizza z domowego piekarnika.

Pizza w obecnych czasach stała się bardzo popularnym daniem możliwym do przygotowania przez praktycznie każdego. Początki pizzy w kraju były bardzo trudne gdyż była to nowość nieznana wcześniej w kraju. jednakże pizza stawała się coraz bardziej popularna i zaczęła przyjmować się w społeczeństwie. Początkowo powstawały nieliczne knajpki serwujące przysmak z Neapolu. Pizza stawała się coraz bardziej popularna, co przełożyło się na otwieranie nowych miejsc gdzie ją serwowana. W momencie pojawienia się jedzenia na telefon, pizza jako szybkie danie stanęło na czele listy i króluje na niej do tej pory. Co najważniejsze pizze można nie tylko zamówić, lecz także pójść do pierwszego lepszego sklepu i kupić zamrożoną pizze – nagrzać piec i przygotować pizze w domu. Internet jest także pełne przepisów na pizze – dzięki temu można samodzielnie przygotować ciasto i dodać do dania wszystkie składniki jakie nam smakują. Dzięki temu można stworzyć pizze unikatową i idealnie dopasowaną do nas. Pizza została przysmakiem – nie tylko w Polsce ale także w innych krajach. Włoski przysmak stał się jednym z ulubionych dań na całym świcie.

About admin