kleszcz

Problemy z kleszczami

Wiosną i jesienią, ale także latem mamy do czynienia z problemami, jakie są związane z wysypem kleszczy. Te małe stworzenia są niezwykle niebezpieczne dla zdrowia i życia człowieka, ale niestety często bagatelizujemy takie problemy i okazuje się, że możemy nawet nie wiedzieć, że jakaś choroba nas dopadła. Oczywiście problem jest także w tym, czy lekarz jest chętny, by dokonać odpowiedniej diagnostyki w kierunku chociażby boreliozy. Często okazuje się, że trzeba czekać w kolejne rok do specjalisty, ponieważ lekarz rodzinny nie chce skierowania wypisać. Jeśli jednak posiadamy dobrą opiekę medyczną, to warto zdecydować się na kompleksowe badania.

Jak usunąć kleszcza?

kleszczJeśli kleszcz znajdował się na naszym ciele dłużej niż dobę, to na wszelki wypadek warto już wykonać badania w kierunku boreliozy. Jest to niestety dość trudna do wykrycia choroba i nawet jeśli testy wyjdą negatywnie, to należy je powtórzyć, ponieważ nie dają one stuprocentowej pewności. Oprócz tego borelioza może się rozwijać nawet trzy lata, a w tym czasie mogą się pojawić bóle stawów, problemy z sercem i wiele innych chorób. Dlatego nawet jeśli w tym czasie jest nam potrzebny dentysta czy stomatolog, to warto być czujnym i jednak boreliozę podejrzewać. Może ona imitować objawy wielu groźnych chorób, dlatego jej wykrycie jest tak trudne. Oczywiście odpowiednie badania diagnostyczne warto co roku powtarzać, by wiedzieć, że nic złego nie rozwinęło się w naszym wnętrzu.

Na jakie choroby trzeba uważać?

Kleszcze dodatkowo przenoszą wiele innych infekcji. Część z nich znika samoistnie, więc nawet nie mamy podejrzeń, że stan zdrowia się pogorszył. Groźne są jednak chociażby odkleszczowe zapalenia opon mózgowych, jakie mogą doprowadzić do śmierci. Dlatego wybierając się nie tylko do lasu, ale także na łąkę czy wszędzie tam, gdzie jest trawa, należy koniecznie stosować preparaty odstraszające kleszcze, a po każdym powrocie do domu, dokładnie obejrzeć swoje ciało. Taka profilaktyka ma wielkie znaczenie i pozwala uchronić się przed poważnymi konsekwencjami ugryzienia kleszczy.

About admin